Evlilikte “kilo” problemi

Evlilikte “kilo” problemi
Bu haber 28 Oca 2015 Çar 11:20 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Evlilikte görülen en yaygın problemlerden biri, eşlerin evlendikten sonra kilo almalarıdır. Eşler birbirlerinden bahsederken “Evlendik, kendini bıraktı, kilo aldı, kendisine artık bakmıyor” cümlesini sıkça kullanırlar. Kimi zaman erkek kadın için söyler kimi zaman da tam tersi.

Genel olarak evlilik problemleri arasında yer alan ancak sadece yakın çevrenin bildiği bu problemde gerçeklik payı oldukça yüksek. Evlenince kilo alınır, doğrudur, çünkü özellikle kadın yanındaki erkek gibi beslenmeye başlar, kendi maharetlerini gösterirken, yemeklerin kalori hesabı şaşar.

Güzel sofralarda diyet yapmak zordur. Hem zaten diyet yapan kadın olmak çok da hoş gözükmez. Evlilikte kilo artışıyla aynı oranda bakımsızlık problemi de görülürse o zaman sıkıntı büyüyebilir.

Bunun için öncelikle kadınların, kendi metabolizmalarını iyi tanımaları, erkek beslenmesinin kendilerine uygun olmadığı gerçeğini kabul etmeleri gerekir. Her ortamda, hele de yeni evli olarak gidilen yemeklerde veya evinizde hazırladığınız romantik bir masada diyet yapmak zordur, fakat eğer akşam yemeği için bir program yapıyorsanız, öğlen yemeğiyle veya kahvaltı öğününde az kalorili yiyecekler tüketerek bunu dengeleyebilirsiniz.
Size kilo aldıran ve eşinizin söylenmesine sebep olan ana yemekler değilse, ki en sık görülen durum budur, akşam atıştırmalarını, kuruyemişleri, gece geç yenen meyveleri kaldırabilir, yerine şekersiz kahve ve bitki çayları tüketebilirsiniz.

Erkekler içinse durum yemeği abartmaktan çok, hareketsizliğin çoğalmasından kaynaklanır. Bu nedenle eşlerin birbirleriyle fiziksel aktivite yapmaları da çok önemlidir.

Haftada 2-3 gün yapılacak yürüyüşler veya beraber bir spor salonuna gitmek, hem kilo artışını ortadan kaldıracak hem de paylaşımınızı artıracaktır.
Evlilik kurumunda dilden dile dolaşan en büyük önyargı, evlenince her şeyin değiştiğidir. Evet değişir, siz de değişebilirsiniz; kilo alıp verebilir, belli dönemlerde kendinize daha çok bakıp, belli dönemlerde daha az ilgilenebilirsiniz. Fakat her ne olursa olsun özgüveniniz çok önemlidir. Beslenmenize dikkat etmek, hareketinizi artırmak, kendinize iyi bakmak, her şeyden önce sağlığınız ve sizin için gereklidir. Bu sebeple evlilikte yaşanan kilo problemini önce kendiniz için, daha sonra eşiniz için çözmeniz güzel sonuçlar getirecektir.
Yazan: Demet Işıl Yılmaz

Paylaş:
"Evlilikte “kilo” problemi" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Evliliği kurtarmanın 7 yöntemi
İlişki uzmanları, boşanmayı önlemek, evliliği devam ettirmek ve bir ömür...
Gelin ve damadın nikahtan önce ilk karşılaşma anı
Nikahtan önce gelinle damadın birbirini gördüğü ilk anlar çok etkileyici....
haber kategorileri
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.